ניתוח המיועד לטיפול בדלקת אוזן כרונית עם או בלי כולסטאטומה. מטרת הניתוח היא להביא לאוזן בטוחה מבחינה רפואית, יבשה ובמידת האפשר לשקם את השמיעה בה.

במהלך הניתוח אני מבצעת ניקוי של עצם המסטואיד באמצעות קידוח, במקביל מבוצע ניקוי של חלל האוזן התיכונה ושחזור של עצמימי השמע במידה וניתן.

ישנן מספר שיטות לבצע את הניתוח, גישה שמרנית וגישה פחות שמרנית. הגורם המכריע בנושא גודל הניתוח הנדרש הוא התפשטות המחלה ומידת האגרסיביות שלה שמשתנה מאוזן לאוזן. ככל שהמחלה קשה יותר הניתוח צפוי להיות נרחב יותר והסיכוי לסיבוכים עולה בהתאם.

סיבוכים

סיבוכים מיידיים: דימום או זיהום באיזור הניתוח.

סיבוכים ספציפיים לניתוחי אזניים: חולשה/שיתוק של עצב הפנים, ליקוי שמיעה תחושתי עצבי, סחרחורת (פגיעה באיבר שיווי המשקל), פגיעה בחוש הטעם.

במחלות אוזניים כרוניות ובייחוד בכולסטאטומה 30-50% סיכוי לחזרה של המחלה וצורך בניתוחים נוספים בעתיד. חשוב שהמנותח יכיר את העובדות ויהיה מודע לאפשרות הסבירה לחזרת המחלה גם לצורך תאום ציפיות וגם על מנת שיטמיע את החשיבות במעקב לאחר הניתוח.

מעקב אחרי ניתוח

במחלות אוזניים כרוניות המעקב לאחר הניתוח מהווה חלק בלתי נפרד מתכנית הטיפול. המנותחים מגיעים למרפאתי לבדיקה תקופתית אחת למספר חודשים, בנוסף אני מפנה לבדיקת הדמיה (MRI) אחת לשנה.